Skip to main content

Priča o pjesmi Harija i Dine Merlina: Dabogda

Sarajevo je neprolazan motiv u pjesamama mnogih umjetnika. Malo je gradova koji su u vječnost okovani tolikim brojem pjesama. Pogotovo tolikim brojem vrhunskih pjesama različitih muzičkih pravaca.

Pomenimo samo „Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo“ ili „Pala magla“ Dine Merlina, „Sarajevo grade moj“ i „Miljacka“ Halida Bešlića, „Poletjela golubica“ Hari Mata Harija, Tifina „Grbavica,“ „Sarajlija“ Plavog orkestra, „Ko se jednom napije vode sa Baščaršije“ Safeta Isovića, „Kad ja pođoh na Bembašu“ Himze Polovine, „Baščaršijska“ Zlatana Fazlića Fazle, „Sarajevo“ Zdravka Čolića. Spisak može ići u nedogled…

Svima koji prate estradna dešavanja dobro je poznata priča (trač) koja godinama kruži, a koja govori o sukobu dva vrsna sarajevska umjetnika Dine Merlina i Harija Varešanovića.

Nebrojeno puta smo imali priliku slušati o njihovom navodnom sukobu, animozitetu, rivalitetu, netrpeljivosti svađama. Iako su obojica te navode u javnosti uvijek poricali nekako nikad nisu uspjeli u potpunosti da ubijede javnost da sukoba među njima nema.

S obzirom da je riječ o dvojici vrhunskih i izuzetno popularnih pjevača, nije bilo boljeg načina za opovrgavanje čaršijskih priča od dueta. Tako je nastala pjesma „Dabogda“ sa Merlinovog albuma „Ispočetka“ iz 2008. godine.

dabogda
Dabogda

Pjesma donosi priču jednog ili dvojice lirskih subjekata koji se lagano približavaju trećoj životnoj dobi, te se osvrću na život ili živote kojim su živjeli. Naravno, radi se o bekrijskim životima ispunjenim kako moralnim, tako i religijskim grijesima. Da li će do iskupljenja grijeha doći ukoliko se pokaju, pitaju se i nadaju protagonisti ove pjesme.

Ono što ovu pjesmu vezuje za Sarajevo, pored Sarajlija koji je izvode i koji u refrenu dozivaju Sarajevo, tu je i spot koji je snimljen na čaršiji grada na Miljacki. Video uradak koji potpisuje Pjer Žalica izazvao je mnogo oprečnih komentara zbog toga što, između ostalog, prikazuje hodžu sa fratrom i sveštenikom kako rasplesani uživaju i vesele se uz pjesmu. Zamislite kakav skandal! Uvijek je bilo i uvijek će biti onih koji će sarajevsku raznolikost posmatrati iz nekog svog skučenog ugla.

A da li je stvarno dovoljno pokajati se da bi nam bilo oprošteno, zaključite sami. Nekako se svi potajno nadamo da dobijemo milosti, a ne kako smo zaslužili. Koliko je autobiografskog u pjesmi nezahvalno je nagađati. Kao i o tome da li je ko i koliko došao tobe…

Dabogda